Grįžti

Žiedinė ekonomika – viena iš nacionalinės akcijos “Darom” misijų

Balandžio 22 d. 10 val. – oficiali nacionalinės akcijos „Darom“ aplinkos tvarkymo data. Šią dieną visi kviečiami ar prisijungti prie jau esamo tvarkymo taško, ar individualiai organizuotis talką savo aplinkoje.

 

Datos patvirtinimas 2017 m. vasarį LR Vyriausybėje vykusio nacionalinio „Darom“ forumo vienas svarbiausių darbų.

 

Forumą atidaręs Lietuvos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis tikisi, jog netolimoje ateityje bus sunku rasti išmestą plastikinį butelį ar kitą šiukšlę. „Tokios akcijos kaip „Darom“, puikiai veikianti taromatų sistema bei pilietinis sąmoningumas mažina šiukšlinimą. Žinoma, norėtųsi, jog ateitų tokia diena ir nebereikėtų nacionalinių aplinkos tvarkymo akcijų, kad mūsų aplinka būtų tvarkinga mūsų pačių iniciatyva. Taip pat turime siekti kuo didesnio atliekų perdirbimo masto“ – kalbėjo Ministras Pirmininkas.

 

Ministrą papildė Marius Vaščega, Europos Komisijos ekonomikos valdysenos pareigūnas, vildamasis, jog ateityje žiedinės ekonomikos pagrindu bus perdirbama dar daugiau atliekų. Atliekų perdirbimas mažina sąvartynus, leidžia pagaminti žaliavas naujiems produktams, taip pat skatina inovacijas bei kuria darbo vietas. Be to, įvairiuose gaminiuose naudojama vis daugiau plastiko. Europos Komisijos duomenimis, šiandien yra perdirbama mažiau kaip 25 proc. plastiko, net apie 50 proc. jo atsiduria sąvartynuose.

 

AB „Plasta“ – viena iš žiedinės ekonomikos principu dirbanti įmonė Lietuvoje ir Europoje: ne tik superka polietileno atliekas, jį perdirba, bet ir pagamina produktą, kurį galima atiduoti rinkai ir vėl naudoti. Remiantis Eurostat duomenimis Lietuvoje per metus į sąvartynus patenka maždaug 1,3 mln. tonų komunalinių atliekų, iš kurių tik 20 proc. perdirbamos. Europos Sąjungos perdirbamų atliekų vidurkis šiuo metu 40 proc. Europos Komisija yra iškėlusi tikslą – iki 2030 m. ES valstybės turėtų perdirbti 65 proc. komunalinių atliekų.